העיתון שלנו ברשת

חדשות השבוע מהנעשה בסניפים ובמרכז

יומן אגף יחסי ציבור ופיתוח משאבים

כך הופכים נגישות למציאות – ביד שרה נפתח קורס מיוחד למורי דרך המתמחים בהובלת סיורים לאנשים בעלי מוגבלויות * לאזרח הישראלי – ולתייר מחו"ל

וזאת לאחר מספר רב של טיולי שטח לרתוקים לכיסאות גלגלים ביוזמת יד שרה, צוות הרכב המסור שבה - ו"מנגישי דרך" , מורי דרך מיומנים במסלולים מיוחדים למתקשים בתנועה * משרד התיירות מברך ומסייע * דיווחה של המתנדבת אהובה זקן המובילה את מהלך הכשרת המדריכים, בעברה סמנכ"ל לתקינה, תפעול ואיכות השירות במשרד התיירות * בצילום: רגעים מישיבת הפתיחה של הקורס בהשתתפות ספידה יום טוב מנהלת אגף הסברה ויחסי ציבור, עו"ד קובי ביר, "מנגישי דרך" והמתנדבת מלכה מלמד רכזת מתנדבים באגף המובילה את נושא השיווק בתחום זה ונותנת את ידה הטובה לכל יוזמה חדשה - וגם בתחום התיירות

בשעה טובה ומבורכת, נפתח קורס המיועד למורי דרך מורשים לתיירות עם אנשים בעלי מוגבלויות ביוזמת יד שרה ובשיתוף עם משרד התיירות. עוד חוליה בשרשרת של עשייה שייעודה הפיכת נגישות למציאות ולא רק בתחומי תעסוקה ושיקום – גם בתחום פנאי של איכות.
ככל שיהיו יותר מורי דרך שהתמחו בהובלת בעלי מוגבלויות באתרי ישראל – כך יוכלו רבים יותר לצאת אל הטבע גם על כיסאות גלגלים ובעזרת מורי הדרך – "מנגישי דרך" וצוות המכוניות המיוחדות של יד שרה להסעת רתוקים לכיסאות גלגלים – הנכוניות.
בקורס משתתפים 26 מורי דרך מכל רחבי הארץ והוא יכלול 5 מפגשים.
הנושאים בתוכנית הקורס רבים ומגוונים והוא כולל גם מפגשים עם נציגים מעמותות פעילות בתחום, נציגי משרדי ממשלה, חברות פרטיות שעיסוקן תיירות.
הדגש לאורך כל המפגשים יהיה על מתן כלים מעשיים וחיוניים מאד למורי הדרך שיובילו בעתיד טיולים של תיירים בעלי מוגבלויות וגם של אזרחים ישראלים המבקשים לצאת מארבעת כתלי הבית.
הקורס יאפשר העשרתם בידע עדכני בשילוב התנסות בתנועה בשטח ובאתרי תיירות תוך שימוש באביזרים ובציוד ומכשירים המשמשים אנשים בעלי מוגבלויות.
מנכ"ל יד שרה משה כהן (בצילום למטה, במפגש הלימוד הראשון) ברך את משתתפי הקורס והדגיש כי יד שרה תמשיך לתת מענה מעשי וכולל לפניות הרבות המגיעות מאנשים בעלי מוגבלויות מהארץ ומחוץ לארץ. תיעשה פעולה נמרצת למציאת פתרון לסוגיית אי-ההכרה בישראל ב"תו נכה" של תיירים מחו"ל.
בין המרצים בקורס נציגים מחברת "ישראל לכל" ISRAEL4ALL; נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים; "בית זוסמן" מרכז עירוני לחרשים וכבדי שמיעה; "בית חינוך עיוורים"; הקרן לפיתוח שירותים לנכים בבטוח לאומי; עמותת לט"ם - טבע נגיש לכולם; מרכז אלו"ט למשפחה; עמותת אתגרים; עמותת שק"ל; החברה למתנס"ים ומרכז לאומי "שלווה".
מיד שרה משתתפים נדיה אללו, מנהלת השירות לתייר; מלכה מלמד, מנהלת השיווק לתיירים; עדינה רוטשטיין, מרפאה בעיסוק B.O.T., מורת דרך ומתנדבת במרכז התצוגה והייעוץ במודיעין; ומוטי פורייס, מנהל אגף הרכב.
הסיורים המודרכים יהיו בנמל התעופה בן גוריון, פארק אריאל שרון (חירייה), גן לאומי ה"קסטל", העיר העתיקה, שכונת נחלאות ושוק מחנה יהודה בירושלים ויער ירושלים.
את הסיורים ידריכו נציגים מקק"ל, רשות הטבע והגנים והחברה לפיתוח מזרח ירושלים. לסיורים נלווים ומדריכים גם עו"ד יעקב ביר וניסים פיוטרקובסקי, מדריכי טיול המתנדבים ביד שרה במסגרת טיולי "מנגישי דרך".
מנקודת מבטי האישית, המפגש הראשון היה מהנה ומרתק. נוצרה אווירה של שיתוף מידע המתבסס על ניסיון אישי של חלק ממשתתפי הקורס שמתמודדים עם אתגרי חיים לצד בני משפחה עם מוגבלות ויש להם ידע רב לתרום לדיונים ולשאלות שעולות בתחום הנגישות.
זאת היתה גם הזדמנות נפלאה להציג בפני מורי הדרך את פועלה של יד שרה כארגון המפתח מענה כולל לצרכי האדם בעל המוגבלות ובכל תחומי החיים. ארגון יעיל ומעשי שפועל במגוון רב של תחומים הן בקרב אזרחי ישראל ולא פחות חשוב מכך - מול התייר מחו"ל.
בברכה
אהובה

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA