העיתון שלנו ברשת

חדשות השבוע מהנעשה בסניפים ובמרכז

הנכוניות שלנו

ביד שרה נוהגים אחרת – גם בחורף

נהיגה זהירה ובטוחה להסעת רתוקים לכיסאות גלגלים היא ערך שאגף הרכב ביד שרה אינו מתפשר עליו בכל עונות השנה * כתבת אתרי יד שרה מלכה מלאת יהלום בשיחה עם מוטי פרייס מנהל אגף הרכב

כל מי שנוהג בכבישי הארץ מכיר את תרבות הנהיגה הישראלית. עקיפות פתע. זיג-זג בין מסלולים ולפעמים גם ללא איתות. האצה פתאומית ובלימות פתאום. ביד שרה נוהגים אחרת. ואלה הדברים ששמעתי בשיחה עם מוטי פרייס מנהל אגף הרכב.
"ראשית כל, נהג אצלנו שמקבל אישור להסיע רתוקים לכיסאות גלגלים עובר הדרכה מקפת. נהיגה על נכונית – המכונית המיוחדת של יד שרה להסעת המתקשים בתנועה – מחייבת מיומנות נוספת לזאת שנדרשת מנהג הנוהג על רכב פרטי.
למשל: איך חונים ליד המדרכה כדי למנוע חשיפת המוסע שלנו לסכנות של רכבים עוברים בסמוך. איך מחברים את הכיסא לריצפת הרכב כדי למנוע זעזועים ולהרבות בטיחות.
אנחנו מוודאים שהחומר הופנם באמצעות מבחן לנהג בסיום הלימוד. אך איננו מסתפקים בכך – נהג חונך מלווה את הנהג החדש בנסיעות הראשונות כדי לחלק עימו את הניסיון שצבר.
קצין הבטיחות שלנו מקפיד בנוסף לקיים שיחות מעקב והפקת לקחים עם כל אחד מנהגי האגף. הכל מתועד ומטופל. ובנוסף – המערכת החכמה והאיתורן מאפשרים קבלת התראה בזמן אמת גם ללא שיחה עם הנהג. בלימת חרום נקלטת וגם אם איננה עבירת בטיחות – היושב על כיסא הגלגלים עלול להיפגע. אנחנו משתדלים כמובן להימנע מכך ככל שרק ניתן.
חשוב לנו שהנהג ידע לתדרך את הנוסע גם באשר לתנוחת ישיבה נכונה – תנוחה שתמנע פגיעה בו בתרחישי בלימה פתאומית.
כדי שהנושא הזה של בטיחות ונהיגה נכונה יופנם אנו מבצעים גם ריענון לנהגים באשר לתורת הנהיגה הנכונה ומלווים זאת גם בסירטוני הדרכה הנשלחים אליהם כדי לוודא שהם אכן מעודכנים בכל הקשור לכללי הבטיחות של יד שרה.
בכל אלה אין די. נהג יד שרה הוא גם חבר. עליו להקפיד על יחס אנושי חם למוסע. נהג זהיר ובקי ככל שיהיה שאיננו מבין זאת – ניאלץ להיפרד ממנו.
ובחורף- נדרשת זהירות נוספת. הנוסע הרתוק לכיסא גלגלים חשוף יותר לגשם ולקור מנוסע הנע על רגליו במהירות. המסקנה בין היתר היא חנייה קרובה מאד לבית המוסע, חנייה רחוקה משלוליות, העברת הנוסע לרכב על משטח יבש, הימנעות מסכנת החלקה.
האחריות שלנו כפולה: כלפי המוסע וכלפי הנהג. אנחנו רוצים לראות את שניהם חוזרים הביתה בשלום.
וביום שלג – גם כאשר התנועה בירושלים רובה ככולה מושבתת – רכבי יד שרה נוסעים ומבצעים את שליחותם לאחר שהורכבו על על צמיגי הרכבים שרשראות מיוחדות המאפשרות נסיעה בשלג. אם אדם זקוק למיכלי חמצן – אנחנו נגיע אליו בכל מזג אוויר. ואין ארגון נוסף שעושה זאת. בימים כאלה אנחנו נעים מסביב לשעון – יום ולילה - כדי לתת מענה לאלה החייבים אותו.
ואם צריך להסיע מקרית שמונה עד אילת – אנחנו כאן ומוכנים לפעולה. כך עשינו לאחרונה לילדים בעלי מוגבלויות שביקשו לנפוש באילת והסעתם ברכב בטוחה יותר מהטסה בתרחיש של צורך בסיוע רפואי דחוף".
שוכנעתי. ויצאתי לא אחת גם לליווי נסיעות. כן – ביד שרה נוהגים אחרת.


WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA