העיתון שלנו ברשת

חדשות השבוע מהנעשה בסניפים ובמרכז

מדברים בשפת יד שרה

נותנים עזרה בשלמות

על אירוע חנוכת חדרי אירוח מכל הלב ע"ש נפתלי איתן בבית יד שרה בירושלים * לצפייה נגישה בקולאז' הצילומים הקישו עליו 3 פעמים

בימים אלה התקיים בבית יד שרה טקס חנוכת חדרי האירוח ע"ש נפתלי איתן. החדרים בבית יד שרה בירושלים, מיועדים לבני משפחה הסועדים את יקיריהם בבית החולים "שערי צדק" הסמוך, ומבקשים מקום לישון ולנוח מעט לאחר שליוו מקרוב את הטיפול ביקירם. תהליך שוחק רגשית את המשפחה לא פחות מאשר את המטופל עצמו.
ליד שרה שלושה חדרי אירוח מאובזרים ומעוצבים במטרה להעניק למתארחים מקום נח, נעים ומרגיע.
בכל אחד מהחדרים חדר שינה וחדר כניסה/מבואה לישיבה ולמנוחה.
מחשבה רבה ותכנון מדוקדק הושקעו בחדרים. כבר בשבועות הראשונים להפעלתם התארחו בהם כ-20 איש.
בטקס השתתפו רינה, אלמנתו של נפתלי ז"ל, בתו וחתנו איה ובועז קמר, נכדים וחברי משפחה.
רינה ואיה הסירו את הלוט מעל שלט ההנצחה, ובועז קבע מזוזה יחד עם מייסד יד שרה אורי לופוליאנסקי.
את מסכת הברכות פתח יעקב לופוליאנסקי שסיפר על ההיכרות שלו עם נפתלי ומשפחתו.
"הכרתי אותו לראשונה כשהציעו לי לפנות אליו כדי לעזור לילדים בסיכון. הוא היה בעל תפקיד בכיר בעירייה ופגשתי אדם שיצא מגדרו כדי לעזור. הוא יצא אישית לשטח לבחון מבנה מתאים והתעקש שאבוא איתו ברכב הפרטי שלו. הדגש שלו היה תמיד – עזרה בשלמות. הוא סיפר לי שהוא למד זאת מדודו, הרב שלמה זלמן אויערבך זצ"ל, איתו התייעץ כשנדרש להחליט אם להמשיך בקריירה צבאית או לעבור לעירית ירושלים לבקשתו של טדי קולק. הוא סיפר שהרב ליווה אותו עד ליציאה מהבית, דבר שהשאיר עליו רושם גדול. עם השנים גיליתי שהתכונה הטובה הזו היא נחלת המשפחה כולה. פגשתי את הרעיה רינה והבת איה, והן נרתמו בשלמות ובמסירות לרעיון של חדרי האירוח".
רינה איתן הודתה בדבריה ליד שרה: "הרעיון לחדרי האירוח היה של אורי. לנפתלי היה קשר אמיתי, הדוק ורב שנים עם יד שרה שהלך והתעצם עם השנים. אני רואה זכות גדולה בעצם הצטרפותנו למשפחת המתנדבים והתורמים הרבים למוסד המופלא הזה גדול הזה שכולו נתינה ללא תנאי".
רינה הוסיפה תודות מיוחדות ומרגשות לרבקה אגמון, מתנדבת תכנית "יד לתומך " של יד שרה להעצמת המטפל העיקרי בבן משפחה חולה. רבקה סייעה לה בתקופת מחלתו של נפתלי.
"בעזרתה פיתחתי דפוסי חשיבה חדשים שסייעו לי בדרך בהתמודדות השוטפת. הגעתי להבנה שלא כלו כל הקיצין. למרות המחלה סללתי עם הזמן את הדרך לשימור הקשר הבינאישי עם החולה הפרטי שלי".
הבת איה: "אני רוצה להודות למשפחת לופוליאנסקי היקרה, לכל אנשי הבית המדהים ביד שרה שתמיד היו בית להורים שלי. תודה על הרעיון, על החשיבה הרגישות ועל הביצוע המושלם של מרכז האירוח על שם אבא שלי".
אחרון המברכים היה המייסד אורי לופוליאנסקי שעמד על אישיותו המיוחדת של נפתלי. "לאחר מלחמת ששת הימים שטח העיר גדל פי כמה, וראש העיר טדי קולק חיפש מישהו שיוכל להתמודד עם הגודל והקליטה של שכונות ומשרדי ממשלה שעברו לבירה. נפתלי היה מנהל משאבי אנוש, האיש הנכון במקום הנכון".
אורי הוסיף כי שמו, נפתלי מבטא את קורות חייו ואישיותו. "נפתלי, בנו של יעקב אבינו, קיבל את שמו בעקבות הקשיים ונפתולי החיים שעברה רחל, 'נפתולי אלקים נפתלתי עם אחותי גם יכולתי'. אבל בברכת יעקב, כשנפתלי כבר היה בוגר, מברך אותו יעקב 'נפתלי אילה שלוחה'. שהולך ממקום למקום, שיש לו את היכולות האנושית לקשר בין אנשים. שני קצוות נמצאים באדם אחד. הקושי של החיים ומצד שני החיבור והגמישות. מי שהכיר את נפתלי יודע שהוא התייתם בגיל צעיר והועבר לבית יתומים. אבל בעשר אצבעותיו הוא בנה את עצמו. הוא היה מאוד אכפתי ומתחשב. כשאני באתי לעירייה נמשכתי אליו, הוא היה 'מענטש', שבא והעמיד את האנשים במקומם וחיבר ביניהם ורצה לראות איך הוא יכול לעזור, בצורה יפה ונעימה עם נחישות.
גם כשהמצב שלו היה קשה הוא נשאר שמח. הוא היה איש של אנשים, משכמו ומעלה.
אנו מזכים, אבל עוד יותר זוכים, שהשם הזה - נפתלי - עם הנחישות, הדבקות ושמחת החיים, יהיה לנו לכיוון ודרך בפעילות שלנו למען כלל האוכלוסייה בישראל ובירושלים בפרט".
לסיום העניק אורי לופוליאנסקי לרינה ואיה קופסאות תה שקושטו במרכזי השיקום והפעילות של יד שרה.
המבקשים להתארח יכולים לפנות לאשר בטל' 053-316-1601 או 6444*. האירוח – חינם. (דוד רוטנר)WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA