העיתון שלנו ברשת

חדשות השבוע מהנעשה בסניפים ובמרכז

סיפורי חיים

באר שבע: הצדעה למתעדי סיפורי חיים – לציון 1000 ספרים שראו אור

באירוע מרגש בבית יד שרה בבירת הנגב חברו מספרים ומתעדים למפגש של ציון דרך ביצירה נמשכת משותפת * צילומים: צלילה זגגי * לצפייה נגישה בקולאז' הקישו עליו 3 פעמים

היו שם בבית יד שרה בבאר שבע מנכ"ל יד שרה משה כהן, מנהלת אגף שירותי בית וקהילה ענת בן זקן, רכזת ארצית של מפעל סיפורי חיים חגית שיוביץ, מנהל מרחב הדרום ביד שרה גולן למנצח, חנה ומתי כהן שסיפורם היה הסיפור ה-1000 ודובר יד שרה דוד רוטנר שהנחה.
עימם – במעגל אחד של יצירה משותפת - מתנדבות ומתנדבים העוסקים בתיעוד סיפורי חיים של אזרחים וותיקים. שימור מורשת למען המספרים ומשפחותיהם ולמען הדורות הבאים. שילוב של תעודה אישית ופרק היסטורי בחייה של ישראל. כל זאת באירוע לציון 1000 סיפורי חיים שראו אור.
מנהל מרכז השירותים הדרומי מיכאל בנסון: "מבחינתי זהו פרוייקט מרגש וכל מסירה של סיפור חיים למספר היא מפגש מיוחד.
היינו שותפים לאירוע חשוב ומשמעותי הן כאות הוקרה למתנדבים העושים את שליחותם במסירות, כשרון ומכל הלב והן כדי שרבים יותר יידעו על קיומו ויוכלו לתעד את סיפורם ותחנות חייהם למענם ולמען הדורות הבאים".
במהלך שנות הפרויקט (מאז שנת 2011) נכתבו בבאר שבע בלבד 83 ספרים. בצילומים ששיגרה לנו צילה זגגי אנו רואים את חנה ומתי כהן (שסיפורם היה הסיפור ה-1000) ופרופ. דן בנור שראיין אותם.
וכך כתבה יהודית גלפרין, רכזת מפעל סיפורי חיים בבאר שבע, בידיעון השבועי שמשגר מנהל הבית מיכאל בנסון לקהילת הידידים הגדולה של יד שרה. זאת במסר למתנדבים שנבצר מהם להשתתף באירוע:-
"האירוע היה מרשים ומרגש והושקעו בו מאמצים ארגוניים ומחשבה רבה.
באולם הכניסה הוצגו לראווה ובגאווה רוב הסיפורים שהוצאו לאור בסניף הבאר שבעי.
בטקס נכחו מתנדבים רבים מהסניף המקומי ואורחים מירושלים ,נציגי מכובדים מיד שרה , שנשאו דברים בשבח העשייה של מתנדבי סיפורי חיים והמתנדבים בכלל.
מיכאל בנסון שלנו ברך ודיבר על ערך ההתנדבות ועל החגים הקרבים.
פרופ' דן בנור, חבר בצוות מתנדבי סיפורי חיים -נשא דברים על דרך הריאיון, ההתייחסות לאירועים משמעותיים של המספר והקשר עם המרואיין.
הזוג כהן, סיפרו על הזווית האישית כמרואיינים ועל ההתרגשות וגאווה בקבלת הסיפור המוגמר.
את האירוע ליוו צמד נגנים, אשר וחנה בלכמן, בנגינה שהוסיפה נעימות ואווירה לבאים.
אין ספק שכל אחד מכם ראוי לתודה ולהערכה על פועלו.
אני שמחה ומודה לארגון המיוחד יד שרה, שכולנו שותפים בו על שמצאו לנכון בדרך מרשימה ,להודות לכם על עשייה ברוכה.
במהלך נערב הוענקה תעודת הוקרה מיוחדת ליהודית "על ניהול מקצועי בהפקת עשרות סיפורי חיים של קשישים וניצולי שואה, על ההתמדה, המסירות ותשומת הלב למתנדבים, על עבודה מקצועית מול צוותים מיד שרה ובתי דפוס באהבה ומכל הלב".
סיפור ה-1000 הוא סיפורם של מתי וחנה כהן, תושבי עומר. מתי נולד ב-1931 למשפחה שעלתה מתימן והיה מראשוני המתיישבים במושב אלישיב, המושב התימני הראשון.
הוא נישא לחנה שנולדה בשנת 1940, צאצאית לחסידות מז'יטומיר שבאוקראינה שעלו לארץ, ולאחר מספר שנים עברו לפקיעין שבגליל. את סיפורם כתב המתנדב פרופ' דן בנור, ממייסדי הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון.
במסגרת הפרויקט הפועל ב-22 סניפים ברחבי הארץ, מתנדבים מבקרים בבתיהם של קשישים, מרותקי בית וניצולי שואה, מקליטים, משכתבים, עורכים, מצרפים תמונות ומסמכים, ומוציאים לאור ספר המתעד את סיפור החיים של המספר.
בטקס אמר משה כהן, מנכ"ל יד שרה: "יד שרה מאחדת לבבות. פרויקט תיעוד סיפורי חיים מחבר בין אנשים שמעולם לא נפגשו. ברוב שירותי יד שרה המפגש בין המתנדב למקבל השירות הוא קצר, מספר דקות - ואז נפרדים. אבל בתיעוד סיפור חיים זה תהליך ארוך ומתמשך שמאחד לבבות. סיפורם האישי של אנשים הוא גם סיפורה של האומה. יד שרה מאחדת את כולם. ביד שרה ניתן לראות את אהבת ישראל ואת האחדות האמיתית. אין הבדלים בין עדות ודתות".
חנה כהן: "התגובות לספר כל כך מפליאות אותנו... זה בסך הכל סיפור משפחה, כתבנו אותו לילדים ולמשפחה, אבל בספריה קוראים אותו עד השעות הקטנות...אני רוצה להודות ליד שרה. בלעדיהם הסיפור לא היה יוצא. בזכותכם כל הסיפור קם לתחיה".
יהודית הודתה לכל מארגני הערב והוסיפה בהתרגשות: "אני מרגישה שזכיתי שהגעתי למפעל הענק הזה, יד שרה. כל מה שנעשה זה בזכות המתנדבים הנפלאים. אנשים עם יכולת הכלה ונתינה – בלי גבול. הם נרתמים בכל ליבם".

למוסף המיוחד בחדשות השבוע ביד שרה המוקדש למפעל סיפורי חיים - הקישו כאן
האזינו למטה
פרופ' עמיה ליבליך, המכללה אקדמית לחברה ואומנויות, על מפעל סיפורי חיים וחשיבותו
ראיון ב"כאן תרבות"


*אודיו:3406746-Xr45mRUPbe&7979031.mp3*

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA